از آجر های نسوز به دلیل مقاومت حرارتی بالا در پوشش درونی کوره های صنعتی و یا بسته به مواد مصرفی و درجه حرارت آن در ساخت شومینه نیز به کار برده می شود.
کارخانه آجر آزادی در سال های قبل، به تولید آجرهای نسوز برای مصارف کوره های صنعتی و آجرهای نسوز شومینه می پرداخت؛ ولی با گذشت زمان و استفاده از آجرهای نسوز برای نما، این کارخانه تولیدات خود را جهت به روز نمودن در دو نوع زیر ارائه می کند:

  1.  آجرهای نمای نسوز قرمز یا انگلیسی (تهیه شده از خاک معدنی سمیرم)
  2.  آجرهای نمای نسوز زرد یا شاموتی (تهیه شده از خاک معدنی طبس)

 

از مزایای استفاده از آجرهای نسوز برای نمای ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- تنوع رنگی:

به دلیل تنوع در رنگ آنها (در نوع انگلیسی 5 رنگ و در نوع شاموتی 3 رنگ)، می توان به صورت تک رنگ و یا ترکیبی استفاده کرد.

2- عایق گرما و سرما:

به دلیل پخت بالا در کوره، در زمستان و تابستان عایق مناسبی جهت ساختمانها می باشد.

3- شوره نزدن:

به دلیل نبود ناخالصی در مواد مصرفی آنها و همچنین پخت بالای آنها در کوره، شوره نمی زند.

4- دوام و زیبایی:

ترک خوردگی و پوسیدگی پیدا نمی کند، و از زیبایی خاصی برخوردار است.

5- ثبات رنگ:

چون در تولید این آجرها فقط از خاک معدنی استفاده می شود و مواد دیگری مانند اُخرا و رنگ مصنوعی  به آن اضافه نمی گردد، و رنگ آنها در اثر پخت در کوره ایجاد می شود، لذا در اثر مرور زمان رنگ پریدگی پیدا نمی کند و رنگ ثابتی خواهد داشت.

6-  عدم ریزش:

بعد از استفاده در نمای ساختمان، ریزش پیدا نمی کند. به دلیل جذب خوب آب در این نوع نماها، بعد از اینکه نمای ساختمان به اتمام رسید، دیگر آجرها کنده نمی شوند. بعضاً استفاده از سنگ در نماها و جذب نشدن ملات و دوغاب گاهی وقتها سنگها از ساختمان جدا شده و سقوط می کنند که از لحاظ ایمنی نیز بسیار خطرناک است. در نماهای سنگی گاهی از پیچ برای محکم کردن سنگها استفاده می شود که این مسئله از زیبایی ظاهری نما می کاهد. اما در آجرهای نسوز، این مشکلات وجود نخواهد داشت.